Zapojím se

Národní platforma firemního dobrovolnictví

22. květen 2018

FIremní dobrovolníci odpracovali v rámci Give&Gain Day přes 5000 hodin

FIremní dobrovolníci odpracovali v rámci Give&Gain Day přes 5000 hodin

Pátek 18. května se nesl ve znamení firemního dobrovolnictví. Zaměstnanci soukromého sektoru pomáhali tomu neziskovému a odpracovali dohromady 5312 hodin po celé ČR. Letos se zúčastnilo na 700 zaměstnanců ze 30 společností a pomohli 82 organizacím.

Firemní dobrovolnictví se v posledních letech stává neodmyslitelnou součástí politiky odpovědných firem, kterým není lhostejné prostředí a lidé za branami jejich podniku. To, že pomoc neziskovým organizacím dává smysl, ukazuje den firemního dobrovolnictví Give & Gain Day, který letos již poosmé proběhl v pátek 18. května. „Do letošního ročníku Give & Gain Day se zapojilo na 700 zaměstnanců, kteří společně pomáhali 82 organizacím. Jsme moc rádi, že mají firemní dobrovolníci stále větší zájem pomáhat nejen manuálně, ale i společensky, například sociálním kontaktem s klienty různých zdravotnických zařízení a organizací,“ uvádí Lucie Vaňousková, programová koordinátorka firemního dobrovolnictví z Byznys pro společnost.

Svoji účast na Give & Gain Day firmy potvrzovaly prostřednictvím portálu Zapojimse.cz, kde si mohly vybírat z desítek neziskových a veřejně prospěšných organizací po celé České republice. Největší zájem byl tradičně o lokality Praha, následně Královéhradecký a Středočeský kraj, ale pomáhalo se po celém Česku.

„Osobně jsem se zúčastnila úklidu v okolí vodního toku Rokytka. Téma ekologie je mi velmi blízké a byť se situace za posledních několik let zlepšila, stále v přírodě i cestou do práce denně narážím na odhozené papírky od cukrovinek, plastové lahve od limonád, odložené staré pneumatiky u lesů apod. Pátek 18. května vidím jako hezkou příležitost vrátit zpět naší krajině to, co nám poskytuje ona,“ uvedla jedna z dobrovolnic Václava Svobodová, specialistka interní a externí komunikace Rossmann.

Někteří zaměstnanci se do programu firemního dobrovolnictví hlásí opakovaně a vedle dobrého pocitu jsou odměněni titulem Give & Gain Hero, tedy hrdinové, pro které je pomoc druhým součástí běžného pracovního života. V letošním roce putovalo ocenění 27 pravidelným firemním dobrovolníkům.

Za společnost Johnson & Johnson se letošní iniciativy Give & Gain Day zúčastnila téměř sedmdesátka zaměstnanců. „V široké škále aktivit, které si moji kolegové vybrali, můžeme nejčastěji najít úpravu venkovních prostor, jako například úklid kolem potoku Rokytka nebo úprava parku v psychiatrické nemocnici v Bohnicích. Někteří z kolegů naopak volili práci v kojeneckém ústavu v Krči, nebo se rozhodli pomáhat při procesu adopcí dětí ze zahraničí,“říká Nina Součková, Manažerka profesního vzdělávání pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko z Johnson & Johnson.

„Do projektu Give and Gain jsme se letos zapojili už po čtvrté a opět s velkou chutí. Baví nás nejen to, že máme každý rok možnost podpořit někoho, kdo to potřebuje, ale i to, že se přitom seznámíme s ostatními dobrovolníky a strávíme prima den jinou prací, než je pro nás obvyklé. Někteří vyrazili třeba okopávat vinohrad, což by se jim před počítačem jistě nepoštěstilo. Jiní kolegové šli naopak vypomáhat do zvířecího útulku nebo třeba do mateřské školky. Za celý tým mohu říct, že Give and Gain je akcí, na kterou se vždy těšíme a jsme hrdí na to, že naše společnost podobné projekty podporuje,“ říká Patricie Čížová, vedoucí oddělení HR Cofidis.

A co bylo vlastně hnací silou všech dnešních firemních dobrovolníků? To shrnula Martina Lambert, Senior manažerka CSR a komunikace MONETA Money Bank: „Vždy nám záleželo na tom, abychom účinně pomáhali tam, kde žijí a pracují naši klienti a zaměstnanci. Mezinárodní den dobrovolnictví je ideální příležitostí, jak tento zájem o podporu komunit sdílet s podobně smýšlejícími lidmi z mnoha různých firem. Naši zaměstnanci mohou s dobrovolníky z jiných společensky odpovědných firem pomoci dobré věci a vyměnit si mezi sebou zkušenosti.“

„Give & Gain pro nás v Novartisu znamená osvěžující vytržení z pracovní rutiny, které navíc pomáhá tam, kde je to skutečně potřeba. Je úžasné sledovat reálné výsledky, kterých lze za pár hodin aktivní práce dosáhnout. Na letošní ročník máme od našich zaměstnanců velmi pozitivní odezvu. Děkujeme organizátorům za tuto příležitost a dobře zvládnutou organizaci,“ říká Tuba Albayrak, Country President Czech Republic.

Společnosti, které se zúčastnily Give&Gain Day 2018:

Allen & Overy LLP, Alliance Healthcare, Antalis, Atradius, skupina Auto Palace, Coca-Cola Česká republika, Cocoon, Cofidis, COMMERZBANK, Česká podnikatelská pojišťovna, ČSOB, IVECO Czech Republic, Hochtief CZ, Johnson & Johnson, KMPG, Kooperativa pojišťovna, LOGEX Solution Center, Mondelez Czech Republic, MONETA Money Bank, Novartis, Personal Connect, Plzeňský Prazdroj, Pojišťovna České spořitelny, Procter & Gamble, ROSSMANN, Skupina ČEZ, skupina Generali, Sodexo Benefity, ŠKO-ENERGO, Tchibo Praha.

Pro firmy

  • Nadchneme vás pro dobrou věc a zajistíme, že pomůžete tam, kde je to třeba
  • Připravíme dobrovolnický teambuilding s přidanou hodnotou
  • Díky nám využijete své odborné znalosti pro neziskový sektor
Jak to funguje

Pro neziskovky

  • Zapojte se do největší profesionální sítě pro firemní dobrovolnictví
  • Najděte zapálené firemní dobrovolníky
  • Využijte různé druhy pomoci od manuální po odbornou

Jak to funguje
BPS

BPS – Byznys pro společnost, z. s.
V Tůních 11
120 00, Praha 2

Byznys pro společnost je největší odborná platforma pro sdílení principů odpovědného podnikání v České republice. Jsme partnerskou organizací CSR Europe.