Zapojím se

Národní platforma firemního dobrovolnictví

4. červenec 2018

Firemní dobrovolnictví na Severní Moravě

Firemní dobrovolnictví na Severní Moravě

Šest neziskových organizací z Moravskoslezského a Olomouckého kraje přivítalo 20. a 21. 6. pomoc šedesátky zaměstnanců Skupiny ČEZ, kteří si udělali „Čas pro dobrou věc“.

Na jeden pracovní den vyměnilo svou profesi za dobrovolnou pomoc šesti neziskovým organizacím 56 zaměstnanců společností Skupiny ČEZ.  Do již tradiční akce firemního dobrovolnictví s názvem Čas pro dobrou věc a její letošní šesté etapy se zapojili energetici z ČEZ Distribuce, ČEZ Korporátní služby, ČEZ ICT Services i z elektráren Dětmarovice a Dlouhé stráně.

Moravskoslezský kraj

Nejpočetnější tým, 35 dobrovolníků, zavítal na chatu Prašivá v Beskydech, kterou provozuje Klub českých turistů. Své pracovní zkušenosti využili například na stavbě nové elektropřípojky ke studni, další se zapojili do prací na stavbě nových ekologických toalet, kde se počítá s využitím dešťové vody. „Udělali tady za dva dny neuvěřitelný kus práce, navíc v hodně náročném terénu. Dobrovolnické dny Skupiny ČEZ, které u nás probíhají už několik let, jsou pro chatu fungující v neziskovém režimu obrovskou pomocí,“ řekl chatař Martin Stiller z Klubu českých turistů.

Několik energetiků nasadilo síly při úklidu budovy i zahrady Hospice sv. Lukáše v Ostravě, který provozuje Charita Ostrava. Čistili dešťové kanálky, ořezávali stromky a keře nebo myli okna. „Je to velká změna oproti každodenní pracovní rutině, takže jsme se tak trochu odreagovali a poznali nové kolegy. Hlavně ale máme dobrý pocit z toho, že jsme někomu pomohli,“ shodli se energetici, což potvrdili i zástupci charity, která využívá pomoc dobrovolníků Skupiny ČEZ každoročně. „Je to pro nás velký přínos, hlavně pro prostředí lidí, kteří v hospici prožívají poslední dny svého života. Počet pracovníků, kteří se starají o provoz a údržbu hospice a okolí, je omezený, takže pomocných rukou není nikdy dost,“ vysvětlil mluvčí Charita Ostrava Dalibor Kraut.

V Domově pro seniory v Kamenci uvítali spíše pomoc společenského rázu: dobrovolníci doprovodili seniory na procházce po Ostravě, případně s nimi strávili čas na zahradě domova. Bez doprovodu a asistence nemají klienti často možnost podívat se do města a zařídit si potřebné.

Olomoucký kraj

V Olomouckém kraji se o pomoc od dobrovolníků z ČEZu přihlásily také tři organizace: ekologické centrum Sluňákov v Horce nad Moravou nedaleko Olomouce, Charita Zábřeh a šumperské Centrum sociálních služeb Pomněnka.

Údržbových prací na ranči Pomněnky, kde chodí hendikepovaní lidé z Pomněnky pracovat i relaxovat při hipoterapii, se chopili především zaměstnanci vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně. „Pracovali jsme hlavně na venkovní jízdárně, aby byla bezpečná pro projížďky hendikepovaných klientů Pomněnky na koních,“ vysvětlil Petr Sigl, který s kolegy a kolegyněmi z Dlouhých strání pomáhá na ranči v rámci dobrovolnických dnů již několik let. „Kromě školy se staráme ještě o ranč, což je pro klienty opravdu přínosné, ale zároveň provozně velmi náročné. Proto nám práce dobrovolníků opravdu hodně pomáhá. V  jednom dni zastanou práci, kterou bychom sami zvládali měsíce,“ poděkovala ředitelka Pomněnky Nataša Strakošová Vykydalová.

Další dobrovolnice, konkrétně operátorky call centra ČEZ Distribuce v Zábřeze, se vypravili do místní charity. V denním stacionáři Oáza pro zdravotně postižené se zapojily do přímé práce s klienty. „Věnovali jsme se s nimi hlavně výtvarný aktivitám, od ubrouskové techniky až po natírání rámečků na obrázky. Zaujalo nás, že výrobky pak charita prodává a používá k financování svých aktivit. Ale hlavně nás těší, že jsme strávily den s dobrými lidmi a mohly alespoň trochu pomoci lidem z Charity Zábřeh při jejich náročné práci,“ svěřily se Lenka Čislinská a Veronika Janoušková.

Krásné prostředí Domu přírody Litovelského Pomoraví se stalo jednodenním pracovním působištěm operátorky ze Zábřeha, pracovnice zákaznického centra z Olomouce i technika z Přerova. „Náš patnáctihektarový areál není jednoduché udržovat, proto jsme vděčni za každou podporu. Díky pomoci energetiků jsme mohli naše zaměstnance využít na odbornější práce,“ vysvětlil Petr Herolt, zástupce ředitele centra ekologických aktivit Sluňákov.

Pro firmy

  • Nadchneme vás pro dobrou věc a zajistíme, že pomůžete tam, kde je to třeba
  • Připravíme dobrovolnický event s přidanou hodnotou
  • Díky nám využijete své odborné znalosti pro neziskový sektor
Jak to funguje

Pro neziskovky

  • Zapojte se do největší profesionální sítě pro firemní dobrovolnictví
  • Najděte zapálené firemní dobrovolníky
  • Využijte různé druhy pomoci od manuální po odbornou

Jak to funguje
BPS

BPS – Byznys pro společnost, z. s.
V Tůních 11
120 00, Praha 2

Byznys pro společnost je největší odborná platforma pro sdílení principů odpovědného podnikání v České republice. Jsme partnerskou organizací CSR Europe.