Zapojím se

Národní platforma firemního dobrovolnictví

11. listopad 2019

Nové stromy pro Beskydy

Nové stromy pro Beskydy

Zaměstnanci Skupiny ČEZ vysadili v rámci svého dobrovolnického dne ve svazích pod vrcholem beskydské hory Smrčina zhruba tisícovku buků lesních a 500 jedlí bělokorých.

ČEZ se tak podílí na ochraně přírody nejen miliardami, které jdou do ekologických technologií nebo odsíření elektráren, ale také přímým zapojením aktivních zaměstnanců.

„Když jsem na intranetu zaregistrovala, že se chystá dobrovolnický den zaměřený na sázení stromů, neváhala jsem ani minutu a hned se přihlásila. Naše krásná příroda si pomoc opravdu zaslouží, už jen proto, abychom ji zachovali i pro naše děti a vnuky,“ říká jedna z dobrovolnic Ilona Mušálková, specialistka osvětlení ze společnosti ČEZ Energetické služby.

Výsadba stromů probíhala v Chráněné krajinné oblasti Beskydy pod taktovkou odborníků z ČSOP Salamandr. „Sazenice jsme vybrali v nedaleké lesní školce v Košařiskách. Je to spíše menší školka, kde se ale mladým stromům věnují opravdu profesionálně a navíc bez chemie. Díky tomu, že jsou sazenice zvyklé na místní klima a nemusíme je převážet přes půl republiky, mají větší šanci, že se uchytí,“ vysvětlil Martin Konupka z ČSOP Salamandr. Tato rožnovská pobočka ČSOP spolupracuje s energetiky dlouhodobě, pro zaměstnance pravidelně pořádá dobrovolnické dny a od Nadace ČEZ získala už několik grantů na záchranu valašských a beskydských pastvin.

Kromě výsadby stromů ve vlastní režii ČEZ podporuje také obce a města, jež sadí stromy, keře a speciálně aleje. Vysazují převážně lípy, javory a habry, ovocné stromy či rozmanité okrasné keře, a to jak v obydlených místech, tak i ve volné krajině. Někde byly ozdraveny původní aleje u silnic a polních cest, jinde byla obnovena, případně zcela nově vznikla, liniová, sadová či parková výsadba. V rámci grantového programu Stromy financovaného Nadací ČEZ vzniklo v letech 2011 až 2018 na 400 nových alejí a dalších „zelených“ projektů s více než 90 tisíci stromy, letos se tento počet rozroste o další desítky projektů za více než 5 milionů korun. „Jeden strom za svůj život odebere z atmosféry přibližně jednu tunu CO2. Celkově tak stromy vysazené za podpory Nadace ČEZ zadrží přibližně 100 tisíc tun CO2,“ řekla ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková.

 

Pro firmy

  • Nadchneme vás pro dobrou věc a zajistíme, že pomůžete tam, kde je to třeba
  • Připravíme dobrovolnický event s přidanou hodnotou
  • Díky nám využijete své odborné znalosti pro neziskový sektor
Jak to funguje

Pro neziskovky

  • Zapojte se do největší profesionální sítě pro firemní dobrovolnictví
  • Najděte zapálené firemní dobrovolníky
  • Využijte různé druhy pomoci od manuální po odbornou

Jak to funguje
BPS

BPS – Byznys pro společnost, z. s.
V Tůních 11
120 00, Praha 2

Byznys pro společnost je největší odborná platforma pro sdílení principů odpovědného podnikání v České republice. Jsme partnerskou organizací CSR Europe.