Pomoc dobrovolníků v Plzeňském a Karlovarském kraji
Čas pro dobrou věc nastal opět po roce na konci května pro západočeské zaměstnance Skupiny ČEZ. V Plzeňském a Karlovarském kraji tak dobrovolníci již po dvanácté po dva dny pomáhali v osmi obecně prospěšných organizacích či zájmových sdruženích.
V Plzeňském kraji se dobrovolnického dne zúčastnilo 77 zaměstnanců. Pomáhali plzeňskému stacionáři Človíček, který provozuje Diakonie ČCE; obecně prospěšným společnostem Pomocné tlapky v Oseku u Rokycan a Brána kláštera Chotěšov či občanskému sdružení Blízký soused z Plzně. Rovněž zavítali na pomoc sdružením Tvrz Veselí a Ledovec v Ledcích u Plzně. Několik jich dokonce přijelo až z Moravy. Nejen proto, aby přiložili ruce k dílu. Chtěli rovněž poznat osobně své kolegy či kolegyně, s nimiž jsou jinak v kontaktu jen přes telefon či e-mailovou poštu.
Zahradnické, úklidové a údržbové práce, odstranění zbytků zdiva bývalé stodoly, příprava pastviny pro ovce, ale i vyprání a roztřídění kostýmů či rekvizit Cirkusu Paciento; to vše zaměstnalo šestnáctičlenný plzeňský tým Call centrum SOHO ČEZ Prodej. Ženy i muži tak smysluplně strávili jeden pracovní den v Ledcích u Plzně, kde tamní terapeutické centrum Ledovec poskytuje zázemí a podporu lidem s duševním onemocněním a mentálním handicapem. „Jako každoročně děkujeme lidem ze Skupiny ČEZ, že k nám v rámci dobrovolnictví zavítali a vydatně pomohli. Jezdí k nám od samého začátku a mnozí z nich se k nám opakovaně vracejí. Dobrovolnictví je tak přínosnou a vítanou aktivitou nejen pro nás, ale i pro ně. Ti co jsou zde poprvé, mají možnost seznámit se s tím, jak to v terapeutických centrech funguje. Ostatní vidí, kam jsme se za rok posunuli. Moc nás těší, že se k nám dobrovolníci nejen z ČEZ rádi vracejí,“ říká Petr Moravec zástupce neziskové organizace Ledovec.
Obecně prospěšná společnost Pomocné tlapky se zabývá chovem, předvýchovou a výcvikem asistenčních psů. „Vycvičené psy předáváme zdarma do dlouhodobého užívání tělesně postiženým. Zejména těm, kteří jsou zcela nebo částečně upoutáni na invalidní vozík, ale i lidem nevidomým, pacientům se záchvatovými onemocněními a lidem s kombinovaným onemocněním. Dobrovolníky z ČEZ využíváme každoročně hned dvakrát. Prakticky máme pro ně stále stejnou práci, a to různé formy úklidu vnitřních a venkovních prostor, které slouží k secvičování psů s handicapovanými klienty. Jsme rádi, že nám pomáhají. Klidně by k nám mohli jezdit každý týden,“ konstatuje spokojeně Olga Tomášů, spoluzakladatelka a cvičitelka psů z Pomocných tlapek, o. p. s.
V sousedním Karlovarském kraji se dobrovolnického dne zúčastnilo 19 zaměstnanců napříč celou Skupinou ČEZ. Jejich pomoc byla zapotřebí v SOS dětské vesničce v Karlových Varech a hned dvakrát v Bečovské botanické zahradě. I tam ovšem během obou dnů zavítalo 14 energetiků s výkonem práce v Plzni, patnáctý byl ze Sokolova.
Pomoc dobrovolníků oceňuje Jiří Šindelář, správce Bečovské botanické zahrady, s jejíž obnovou začal v roce 2002. Ještě i dnes po předchozí době šedesátiletého nezájmu, devastace a pustnutí (byť za první republiky byla nazývána druhými Průhonicemi) stále prochází svým znovuzrozením. Jako jediná botanická zahrada v ČR je financovaná ze zdrojů neziskové organizace (ZO ČSOP Berkut), proto zde vítají každou pomocnou ruku.
„Dobrovolníci z ČEZ byli vlastně v roce 2007 prvními, s nimiž jsem to zkusil a od té doby je využívám pro oba nabízené dny firemního dobrovolnictví v Karlovarském kraji. Vždy je za nimi vidět hodně odvedené kvalitní práce. Navíc jim stačí jen vysvětlit, co po nich zrovna chci a oni si pak už bez zbytečných debat dokáží poradit sami. Za ta léta se z nás už stali přátelé. A když se tenkrát jako prubířský kámen velice osvědčili, začali jsme využívat i nabídky dobrovolnictví dalších firem. Prakticky se stejným výsledkem,“ kvitoval Jiří Šindelář.
Již popáté se na dobrovolnický den vydala čtyřčlenná parta energetiků z Karlových Varů, která svůj čas pro dobrou věc strávila v tamním areálu SOS dětské vesničky ve Svatošské ulici. Společně odstraňovali náletová křoviska, pařezy a vzrostlé plevelné byliny podél plotu, uklízeli roští a zbytky již poraženého stromu, shrabovali listí a podobně. „Chceme pomoc a děláme to pro děti, aby zase měly hezké venkovní prostředí. My si navíc vyčistíme hlavy od každodenních pracovních starostí a načerpáme tak nové tvůrčí síly,“ shodli se všichni čtyři zaměstnanci ČEZ Distribuce.