Stovka dobrovolníků z Temelína pomáhá v okolí
Téměř deset procent zaměstnanců jihočeské jaderné elektrárny na den přerušilo svou běžnou práci a věnuje energii neziskovým či sociálním organizacím. Pracují s lidmi, opravují budovy či zařízení, nebo uklízí po zimě. Provoz elektrárny to neohrozí.
Jedna skupina sestavuje v Přírodovědném muzeu Semenec u Týna nad Vltavou dřevěné stánky, druhá vyrábí drobné propagační a výstavní předměty. I přes déšť a mimořádně chladné počasí nikdo z ohlášených dobrovolníků účast neodřekl.
„Na dobrovolnické dny sem chodím už deset let. Vlastně od začátku, kdy byl projekt spuštěn. Je skvělé někomu pomáhat, zároveň se stmelí kolektiv z práce, člověk získá nový pohled,“ vysvětluje jedna z temelínských dobrovolnic Martina Rachačová.
Oceňují to i v přírodovědném muzeu, kde vrcholí přípravy na hlavní nápor školních výprav i individuálních návštěvníků. „Můžu se spolehnout, že nám tady vždy dobrovolníci pomůžou. A má to i další efekt, víc se o nás ví, spousta z nich sem potom přichází ještě jako návštěvníci,“ pochvaluje si Barbora Šímová z Přírodovědného muzea.
Dohromady pomáhá necelá stovka zaměstnanců Temelína v jedenácti organizacích v jižních Čechách. Mimo blízkého Týna nad Vltavou i třeba v Českých Budějovicích, nebo v domově pro seniory na Dobré Vodě, či v Táboře a Třeboni. Využít jednoho pracovního dne na pomoc neziskovým organizacím v okolí může naprostá většina zaměstnanců společnosti ČEZ. Podmínkou je, že nesmí jakkoliv ohrozit své úkoly či omezit provoz zařízení. „Většinou si něco nadpracují předem, nebo je zastoupí kolegové. V Temelíně musíme navíc všechny dobrovolnické dny stihnout do zahájení odstávky pro výměnu paliva, kdy nás čeká obrovský nápor práce,“ dodává ředitel elektrárny Bohdan Zronek.
Přestože zájem o dobrovolnické dny je mimořádný, kvůli počasí organizátoři některé práce posunuli do začátku května, kdy se například chystají na údržbářské práce na vnějších objektech českobudějovického rehabilitačního centra Arpida.