Zapojím se

Národní platforma firemního dobrovolnictví

25. květen 2019

V odpadu ve Vltavě dominuje plast

V odpadu ve Vltavě dominuje plast

Šest stodvacetilitrových pytlů především plastového odpadu nasbíralo během osmi hodin pouhých pět dobrovolníků z Jaderné elektrárny Temelín při čištění řeky. Akce potvrdila přetrvávající problém, který postihuje většinu českých toků.

Akce spadala do programu firemního dobrovolnictví Skupiny ČEZ s názvem Čas pro dobrou věc. Pět dobrovolníků na raftu se během čtyřhodinové jízdy mezi Purkarcem směrem na Hněvkovice prakticky nezastavilo. Sbírali odpad, který se v řece nahromadil během loňského roku. „Nacházeli jsme nějaké sklo a podobně, ale naprostou většinu odpadů tvoří plasty, a to od různých kelímků od jogurtů přes PET lahve až po kyblíky nebo zapalovače,“ říká Josef Paul z útvaru řízení techniky temelínské elektrárny.

Plasty tvoří hlavní díl odpadu podle provozovatelů půjčoven i samotných vodáků také na dalších úsecích řeky. „Díky systému zálohovaných kelímků možná trochu poklesl počet těchto odpadků ve vodě, ale bohužel to vyvažuje další plastový materiál,doplňuje organizátorka dobrovolnických dnů elektrárny Temelín Jitka Lhotská.

Čištění řek patří mezi nejčastější dobrovolnické aktivity firem, spolků a obcí. V případě Jaderné elektrárny Temelín Skupiny ČEZ k nim ještě v letošním roce patřila například údržba venkovního areálu v Přírodovědném muzeu Semenec a v Chelčickém domově sv. Linharta ve Vodňanech. V Třeboni, kde Český nadační fond pro vydru provozuje záchrannou stanici pro hendikepované živočichy, dobrovolníci natírali a stavěli nové voliéry a bílili interiér stanice. Do letošních dobrovolnických dnů se zapojilo celkem 53 zaměstnanců temelínské elektrárny.

Pro firmy

  • Nadchneme vás pro dobrou věc a zajistíme, že pomůžete tam, kde je to třeba
  • Připravíme dobrovolnický event s přidanou hodnotou
  • Díky nám využijete své odborné znalosti pro neziskový sektor
Jak to funguje

Pro neziskovky

  • Zapojte se do největší profesionální sítě pro firemní dobrovolnictví
  • Najděte zapálené firemní dobrovolníky
  • Využijte různé druhy pomoci od manuální po odbornou

Jak to funguje
BPS

BPS – Byznys pro společnost, z. s.
V Tůních 11
120 00, Praha 2

Byznys pro společnost je největší odborná platforma pro sdílení principů odpovědného podnikání v České republice. Jsme partnerskou organizací CSR Europe.