Vrcholoví manažeři ČEZ dobrovolničili na ovčí farmě
Členka představenstva a CSR leader Skupiny ČEZ Michaela Chaloupková se letos už popáté zúčastnila i se svým týmem dobrovolnického dne, tentokrát na ovčí farmě Etincelle v Ledcích u Slaného.
Celkem 15členný tým včetně Michaely Chaloupkové se na farmě zapojil do běžných úkolů údržby: zaměstnanci ČEZ pomáhali plít záhony, opravovali ohrady a oplocení, natírali skleník, vozili seno a káceli stromy na dřevo. Farmu podpořili i adopcí 5 ovcí plemene Berrichon du Cher v celkové hodně 40 tisíc korun. Částka za adopci zahrnuje náklady na krmení ovcí, veterinární péči a především na odměny za práci klientům Domova Bellevue, kteří na farmě pracují. V současnosti farma zaměstnává devět lidí s lehčím a středním mentálním postižením, schopných pod dohledem pracovních asistentů práci zvládnout.
„Mám radost, že jsme adopcí pěti oveček podpořili nejen jejich chov, ale zejména pracovníky na farmě, kteří se o ně starají a kteří by jinde sháněli práci jen velmi těžce. Takovéto dobrovolnické dny, kdy nejen že pomůžeme organizaci naší prací, ale i jiným způsobem můžeme podpořit lidi, kteří to potřebují, mi dávají velký smysl“, uvedla Michaela Chaloupková.
Dobrovolníci, kteří přijíždějí na farmu pomáhat, vykonávají práce, na něž zaměstnanci kvůli svým indispozicím nestačí, nebo práce, které je třeba udělat urgentně. “V rámci jednoho dne se podle počtu dobrovolníků udělá někdy tolik práce, kterou bychom zvládli třeba až za čtrnáct dní. Každá dobrovolnická výpomoc, ať už od velkých kolektivů, nebo i od malých skupin či jednotlivců, nám tedy pomáhá velmi významně“, poznamenal Robert Navara, vedoucí Farmy Ledce.
Farmu v Ledcích u Slaného v areálu Domova Bellevue založilo občanské sdružení Etincelle na jaře roku 2008. Jejím hlavním cílem je zaměstnávat lidi s mentálním postižením. Pomáhají jim dva pracovní asistenti. Společně se starají o třicet ovcí, prasata, slepice, králíky, o skleník a pole, kde pěstují zeleninu, bylinky a jahody. Chov ovcí, jejich krmení a práci klientů na farmách sponzorují soukromí zájemci. A to hlavně formou adoptování ovcí. Adoptivní rodiče mají právo ovci pojmenovat, navíc mohou farmu pravidelně navštěvovat, sledovat, jak ovečka roste, a být i nadále v kontaktu se zaměstnanci farmy.