Zapojím se

Národní platforma firemního dobrovolnictví

4. červenec 2017

Zaměstnanci Skupiny ČEZ ze severních Čech věnovali po desáté čas dobré věci

Zaměstnanci Skupiny ČEZ ze severních Čech věnovali po desáté čas dobré věci

V Ústeckém kraji pomáhali např. Dětskému domovu v Mašťově, občanskému sdružení RADKA či domovu pro seniory v Kadani a Skanzenu v Zubrnicích. V Libereckém kraji pak dobrovolníci zavítali do Jedličkova ústavu.

Pět dobrovolníků zaměstnala kadaňská RADKA pracemi na dvoře. Zatímco čtyři ženy se pustily do úpravy dřevěného plotu oddělující areál od okolní zástavby, jediný muž se nejdříve věnoval zametání dlážděného dvora, aby ho posléze barvami přeměnil v šachové pole. Odpoledne pak v keramické dílně vyráběli různé drobné předměty, které RADKA následně používá jako dárky pro účastníky nejrůznějších akcí či prezenty pro své přátele a sponzory. „Jako vždy chceme pomoc dobré věci a věnovat náš čas potřebným,“ shodli se tradičně Vanda Dvorská z Elektrárny Tušimice a Robert Žáček z ČEZ Distribuce v Děčíně, kteří se v Kadani potkávají při pomoci druhým každoročně. 

„Práce je u nás vždy dost, hlavně manuálního a technického rázu. Takže jsme si pro ně připravili úklid zahrady, respektive nátěr laviček, prostřih keřů, vyčištění skalky, natírání nového zahradního domku a co je hlavní vyplení hřiště na hru pétanque. Tu mají naši senioři ve veliké oblibě a v rámci nejrůznějších turnajů jsou v ní výborní. Proto odpoledne věnujeme této hře, dobrovolníci z ČEZ vytvoří tým proti našemu. Už se na to všichni těší, zatím hráli jen proti lidem své věkové kategorie, takže teď mají velikou motivaci porazit někoho mladšího,“ uvedla s úsměvem Lenka Raadová, ředitelka Domova pro seniory v Kadani.

Vítanou pomoc si tradičně pochvalovali v Dětském domově v Mašťově, kde čtyři dobrovolníky z ČEZ Teplárenské, Elektráren Prunéřov a ČEZ Distribuce čekaly zahradnické a natěračské práce. „Máme rozsáhlý areál a jeho údržba je takový jeden veliký nekonečný příběh. Jsme proto rádi, že k nám zaměstnanci Skupiny ČEZ letos opět zavítali na dobrovolnický den. Kdyby jezdili častěji, nebyli bychom vůbec proti,“ kvitoval pomoc Zdeněk Šimek, ředitel domova.

Smysluplně  také strávili svůj dobrovolnický den Dana Schrenková, Jitka Postlová a Vladimíra Baumgartnerová z Elektrárny Ledvice z v ústeckém Domově pro seniory na Severní Terase, kde se věnovaly tamním seniorkám. „Dopoledne bylo ve znamení různých her a soutěží, Odpoledne jsme s nimi strávili venku, ať již procházkou nebo povídáním si u kafíčka v zahradním altánku,“ shrnul za všechny čtvrtý dobrovolník Lukáš Potměšil z pražské centrály.  „Kontakt s okolním světem je pro naše klienty velmi důležitý. Ač se to nezdá, takhle strávený den je pro ně nejlepší terapií. Mají radost, že za nimi někdo přišel a vždycky pookřejí,“ poznamenala spokojeně Jarmila Kováčová, rehabilitační ergoterapeutka domova.

Ve Skanzenu Zubrnice navázala skupina energetiků na práce z předchozích let. Respektive pokračovali v čištění a zpevňování náhonu ke starému mlýnu a odstraňování náletových dřevin. Dále usadili do země několik odvodňovacích trubek pod strání či kosili přerostlou trávu. Sedmi mužům, (šesti z ČEZ Distribuce a jednomu z Elektrárny Tušimice) a dvěma ženám (z ČEZ Distribuce a Elektrárny Ledvice) vyšel i čas na krátkou exkurzi do takzvaného uměleckého mlýna, který je tak nazýván díky uspořádání vnitřní technologie. Jeho dvě lednice přitom hloubili lopatami a krumpáči před dvěma lety, vloni je pak odvozem přebytečného kamení v kolečcích dočistili.

„S pomocí lidí z ČEZ jsme velmi spokojeni. Už předloni nám hodně pomohli a vloni se také nebáli přiložit ruce k dílu. Letos bych jen zopakoval slova chvály z předchozích let. Doufám, že do třetice, jak se říká, vše nekončí a uvítáme u nás stejnou partu i v příštím roce,“ uvedl František Ledvinka, vedoucí Skanzenu Zubrnice. „Máme i dobrý pocit z toho, když můžeme přiložit ruce k dílu a výsledek naší práce je za námi vidět. Navíc jsme z tohoto kraje, který máme rádi. Pokud se Zubrnice opět objeví v nabídce, určitě přijedeme příští rok zase,“ konstatovali za souhlasného přikyvování ostatních již ostřílení Jaroslav Bořek z ČEZ Distribuce v Děčíně a Martin Brezina z Elektrárny Tušimice.

Údržba venkovních prostorů, natěračské práce, úprava cest a zahrady; to vše čekalo na čtyři dobrovolníky v libereckém Jedličkově ústavu, který poskytuje sociální služby osobám s tělesným a kombinovaným postižením od tří let. Práce na zahradě a zkrášlení prostor pro aktivní a pozitivní seniory, kteří sami pomáhají, kde mohou, v areálu Domova U Trati Centra sociálních služeb Litoměřice pak absolvovali dva dobrovolníci ze Skupiny ČEZ.

„Čas pro dobrou věc“, jak se správně projekt dobrovolnických dnů jmenuje, se napříč všemi lokalitami ČR, v nichž Skupina ČEZ působí, letos koná již po desáté. Jeho smyslem je, že každý ze zaměstnanců, který si najde čas pro dobrou věc, může věnovat jeden proplacený pracovní den neziskovým organizacím, jež působí hlavně v sociální oblasti či se zabývají ochranou životního prostředí. Dobrovolníci přitom plní zadané úkoly, které mají organizacím alespoň trochu odlehčit od jejich každodenních povinností a starostí. Prostě pomoc tam, kde je to zrovna v daný moment zapotřebí. V uplynulých devíti letech se tak do programu firemního dobrovolnictví zapojilo téměř 4 330 energetiků na nejrůznějších postech. Letos si to mnozí již po x-té zopakovali a další kolegové se k nim nově přidali či do konce letošního roku ještě přidají.

Pro firmy

  • Nadchneme vás pro dobrou věc a zajistíme, že pomůžete tam, kde je to třeba
  • Připravíme dobrovolnický teambuilding s přidanou hodnotou
  • Díky nám využijete své odborné znalosti pro neziskový sektor
Jak to funguje

Pro neziskovky

  • Zapojte se do největší profesionální sítě pro firemní dobrovolnictví
  • Najděte zapálené firemní dobrovolníky
  • Využijte různé druhy pomoci od manuální po odbornou

Jak to funguje
BPS

BPS – Byznys pro společnost, z. s.
V Tůních 11
120 00, Praha 2

Byznys pro společnost je největší odborná platforma pro sdílení principů odpovědného podnikání v České republice. Jsme partnerskou organizací CSR Europe.